رئیس اتاق بازرگانی استان قم:
مسائل صادراتی و برگشت ارز باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

رئیس اتاق بازرگانی استان قم گفت: مسائل صادراتی و برگشت ارز باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.
ابوالفضل خاکی در جلسه هیأت نمایندگان اتاق روز دوشنبه مورخ 12 مهرماه اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که وجود دارد، همت دولت در رابطه با صادرات و رفع موانع باشد، امید است موضوعاتی چون مسائل صادراتی و برگشت ارز مورد توجه مسئولان قرار بگیرد و به دنبال راهکاری در رفع مشکلات باشیم.

به گزارش روابط عمومی رئیس اتاق بازرگانی استان قم تصریح کرد: از سال 97 مشکلات زیادی در زمینه صادرات ایجاد شده که باید آن را با پیگیری و تلاش بیشتر رفع کنیم.

وی بیان کرد: در سال 90 بیش از 35 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در کشور داشتیم و در سال 1400 با گذشت ده سال، در شاخص های صادراتی و میزان آن مثبت نیستیم و صادرات افزایش چندانی نداشته است.

خاکی عنوان کرد: به دلیل تحریم ها و گرفتاری ها آن گونه که باید نتوانسته ایم در زمینه صادرات در سالهای اخیر موفق عمل کنیم و برنامه ها را پیش ببریم.

او معتقد است: دولت برای سال 1404 رقم 70 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی پیش بینی کرده است و باید برای این اتفاق مهم، تمهیداتی اندیشیده شود و تسیهلاتی را فراهم کنند تا صادرات انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان قم اظهار کرد: دولت یک مصوبه 26 ماده ای را ابلاغ و هیئت وزیران براین اساس تسهیلاتی را ذکر کرده اند تا این محورها عملیاتی شود.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد: یک موضوع مهم در صادرات مسأله مالیات است که در مورد 9 درصد ارزش افزوده موظف شده اند بدون توجه به وضعیت بستانکاری و بدهکاری آن را به دست صادر کننده برگشت دهند.

خاکی افزود: بخش دیگر نیز تسهیلات بانکی و موضوعات مشابهی است که به تولید کمک کند ولی به نظر می آید برای اجرای این امر مهم مشکلاتی وجود داشته باشد در حالی که در تعامل دولت و بخش خصوصی این کار را آسان می کند.

وی تصریح کرد: در رابطه با موضوعات گمرکی و صنایع نیز مسائلی وجود دارد که باید به خوبی مورد ارزیابی قرار گیرد تا صادرکننده با خیالی آسوده وارد حوزه صادرات شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان قم عنوان کرد: مقرر شده است تعدادی از رایزن های بازرگانی از سوی سازمان توسعه تجارت مشخص شود و تاکنون ده رایزن معرفی شده و امسال به 60 نفر و سال 1401 نیز به 120 نفر می رسند، بر این اساس در همه کشورهایی که سفارت ایران فعال است یک رایزن باید باشد تا پاسخگوی مسائل تجار در آن کشور باشند و این موضوع میتواند روند معاملات را تسهیل کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت:
عملکرد اتاق بازرگانی قم در دو سال گذشته مثبت بوده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: عملکرد اتاق بازرگانی قم در دو سال گذشته مثبت بوده است.
محمود سیجانی در جمع اعضای اتاق بازرگانی اظهار داشت: آموزش رکن مهمی در رفع مسائل است و خوشبختانه در سالهای اخیر آموزش در گروهها و فعالان اقتصادی و بازرگانی مورد توجه بوده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم افزود: دولت با ارائه مصوبه 18 ماده ای در مورد سامانه، مسیر را برای قاچاق بسته است و این طرح در جهت شفاف شدن امور مورد توجه و استقبال واقع شده است.

وی بیان کرد: سامانه جامع ثبت بسیاری از مشکلات از جمله مالیات، واردات و صادرات را ساماندهی می کند.

سیجانی عنوان کرد: این طرح مجموعه حلقه ها در واردات و صادرات را به هم متصل کرده و تامین کننده های پتروشیمی و شرکت های بزرگ فولادی و حتی مشتریان می توانند در بسیاری از مسائل و مباحث از طریق این سامانه، مشکلات خود را رفع کنند.
وی خاطرنشان کرد: باید به سمت آموزش و بهره گیری از سامانه ها حرکت کنیم،

خوشبختانه در مورد سیمان شاهد پیگیری و رفع مشکلات به طور کامل بوده ایم و در دیگر مسائل نیز می توان از طریق سامانه به رفع مشکلات پرداخت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم تصریح کرد: از سال 97 به هم ریختگی زیادی در بازار ایجاد شد و در حال حاضر برخی موانع در حال رفع است، همچنین در مورد فروش نفت همچنان در تحریم هستیم و تنها جایی که در تامین ارز و کالاهای اساسی و رفع مشکلات اقتصادی می تواند کارگشا باشد، در صادرات است.

وی گفت:موانع داخلی در حال رفع است، البته در انتقال ارز و واردات هنوز مشکلات بیرونی ناشی از تحریم وجود دارد که امیدواریم با مذاکرات کاهش یابد.
سیجانی عنوان کرد: یک فرصت هایی در کشور در پرداخت تسهیلات و امکانات مورد نیاز است، با توجه به جایگاه قم در نزدیکی به پایتخت، باید مشوق هایی را برای صادرات در نظر بگیریم.

وی تصریح کرد:مطالبه گری از سوی بخش خصوصی رویکرد مهمی در پیگیری مسائل است و ما نیز موظف به پاسخگوئی هستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهخدماتخبرتماس