جلسه هیأت رئیسه اتاق بازرگانی قم


اتاق بازرگانی قم

حجت الاسلام و المسلمین ذوالنوری نماینده قم در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایشگاه بین المللی قم می تواند برند اقتصادی و سرمایه‌گذاری برای استان شود.

جلسه هیأت رئیسه اتاق بازرگانی قم با حضور حجت الاسلام و المسلمین ذوالنور در محل نمایشگاه بین المللی استان قم برگزار شد.

به منظور ارزیابی نمایشگاه بین المللی قم، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری نماینده محترم استان در مجلس شورای اسلامی در جلسه هیأت رئیسه اتاق بازرگانی قم حضور یافت.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی قم، در این جلسه که در سالن جلسات نمایشگاه بین المللی استان قم برگزار شد، در ابتدا ابوالفضل خاکی رئیس اتاق بازرگانی قم با اشاره به تأمین هزینه های روند ساخت و ساز نمایشگاه دائمی قم توسط بخش خصوصی و همراهی مسئولان در تکمیل پروژه اظهار داشت: متاسفانه ارزش پول بسیار پایین امده و تورم، هزینه زیادی به سرمایه گذاران تحمیل نمود، اما توقف در واگذاری زمین و راه دسترسی خود موجب افزایش هزینه‌های دیگری شده است. وی ادامه داد: تاکنون بخش خصوصی بیش از 100 میلیارد تومان هزینه کرده در حالی که باید مبالغ بیشتری را با توجه به شرایط و گستردگی طرح این پروژه عظیم متحمل شود تا مجموعه ای کامل در اختیار استان قرارگیرد.

 

خاکی گفت: علی رغم توصیه های دکتر سرمست استاندار سابق قم، همچنان در صدور مجوز احداث این راه دسترسی مسائلی مطرح میشود که روند پایانی نمایشگاه را با مواردی مواجه و زمان افتتاحیه را تغییر داده است.

 

خاکی ابراز امیدواری کرد با حمایت از بخش خصوصی در اینده نزدیک شاهد افتتاح این پروژه عظیم نمایشگاهی که ظرفیت بسیار ارزشمندی به لحاظ اقتصادی است باشیم.

 

وی بیان کرد: باید زیرساختها در جهت جذب سرمایه گذار و راه اندازی به موقع نمایشگاه و رفع دیگر موانع در مسیر رشد و توسعه اقتصادی قم فراهم شود.

 

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: اتاق بازرگانی قم حمایت از سرمایه گذاران را یک خط مشی برای جذب سرمایه به استان تعریف کرده است  او معتقد است با همراهی همه مسئولان میتوانیم در یک برنامه کوتاه مدت و بلند مدت شاهد تحولات عظیم در استان باشیم.

در ادامه جلسه عمورسولی مدیر عامل نمایشگاه بین المللی قم نیز  گفت: دو سالن نمایشگاهی بین المللی و یک سالن 3 هزار متری  آماده افتتاح است و در مجموعه فضای ده هزار متری برای افتتاح فاز یک و  سرمایه گذاری صنوف آماده بهره برداری است.

وی عنوان کرد: در این مجموعه، پلی احداث شده که فضای زیبایی برای نمایشگاه فراهم آورده است

 

عمورسولی ادامه داد: با توجه به شرایط زیست محیطی استان قم، نمایشگاه به گونه ای ساخته شده که هوای معتدلی در آن ایجاد شود و شاخصه های زیست محیطی و اسلامی و ایرانی از جمله اقامتگاه، سالن های آمفی تأتر، مسجد و رستوران در آن پیش بینی شده است تا فضای مطلوبی برای حضور خانواده ها فراهم گردد.

 

وی گفت: به نظر میرسد اگر راه دسترسی از اتوبان قم _ تهران ایجاد شود اقدامات لازم برای افتتاح فاز یک این نمایشگاه هرچه سریعتر تسریع گردد.

 

عمورسولی اظهار کرد: این پروژه ظرفیت اشتغال زایی بیش از 5 هزار نفر را دارد و با چنین پتانسیل عظیمی امیدواریم با همکاری همه مسئولان شاهد رشد و توسعه زیرساختهای لازم برای جذب توریسم در استان باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنوری در جلسه هیأت رئیسه اتاق بازرگانی قم که در سالن جلسات نمایشگاه بین المللی استان قم برگزار شد با تاکید بر ضررت همراهی مسئولان در رفع مشکلات زمین و راه دسترسی این پروژه بزرگ قم اظهار داشت: عدم همراهی مسئولان، مشکلات زیادی را برای تکمیل این پروژه به وجود آورد، در حالی که هزینه های زیادی برای اجرای آن شده است.

حجت الاسلام و المسلمین ذوالنوری افزود: مشکلات زمین و دسترسی راه مستقیم باید رفع گردد و در این باره پیگیری لازم باید صورت پذیرد، نمایشگاه بین المللی قم در مسیر رشد و توسعه استان است و بی توجهی نسبت به آن و افزایش هزینه‌ها به صلاح استان نیست.

وی بیان کرد: اتمام این پروژه بزرگ، وابسته به همراهی وزارت راه و سازمان متبوع در استان است و باید در این باره تصمیمات دقیق اندیشیده شود تا موانع رفع گردد و با توجه به عزم دولت و قول مساعد وزیران دولت در رفع مشکلات، مسائل استان را پیگیری می کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این مجموعه خدماتی و رفاهی به نفع توسعه و اقتصاد قم و مردم است و بخش خصوصی نیز با تلاش و سرمایه‌گذاری، ایجاد اشتغال مولد را داشته است و باید از آن حمایت شود.

وی ادامه داد: نمایشگاه بین المللی قم می تواند برند اقتصادی و سرمایه‌گذاری برای استان شود و با کاهش کرونا و یا رفع تحریم، شاهد رونق اقتصادی خواهیم بود و باعث جذب توریسم به استان میشود و باید چنین ظرفیتی را در استان قدر دانست.

حجت الاسلام و المسلمین ذوالنوری بیان کرد: قم شاه راه 17 استان است و با استفاده از ظرفیت این نمایشگاه میتوان نمایشگاه های بین المللی و ملی متعددی  را در استان قم برگزار نمود و در این زمینه نیازمند توسعه زیرساختهای لازم برای اقامت گردشگران و مسافران و مهمانان خارجی و داخلی هستیم.

وی گفت: این نمایشگاه بارانداز مهمی برای اقتصاد و تجارت در استان است و باید در چشم انداز بلند مدت برنامه ریزی لازم در مورد منوریل و فرودگاه انجام به نحوی که باعث رونق این نمایشگاه و استان شود.

وی افزود: قم زمینه صنایع آلاینده و صنایع آب بر را ندارد  و منابع زیر زمینی اجازه توسعه کشاورزی و دامداری را نمی دهد هر چند باید ظرفیت های کشاورزی و دامداری در قم را حفظ کرد و با شیوه های نوین وارد عرصه تولید شد، اما در مجموع، استان قم دارای ظرفیت های مهمی در صنعت و صادرات و تجارت است.

به عقیده وی باید بر روی توریسم تجاری و مذهبی در قم سرمایه گذاری کنیم و مهم ترین زیرساخت تجاری در قم نیز فرودگاه است که باید امکانات لازم برای آن فراهم شود.

وی عنوان کرد: اگر فرودگاه افتتاح شود جهت تسهیل روند ساخت منوریل نیز از تمام ظرفیت استان برای اقتصادی نمودن این پروژه عظیم استفاده خواهیم نمود، به خصوص اینکه اطراف قم، استان‌های صنعتی نیز قرار دارند و این ظرفیت برای حمل بار از طریق فرودگاه نیز امکان پذیر میشود و انتقال بار از طریق فرودگاه قم برای استانهای همجوار اقتصادی میباشد.

 

ذوالنور نماینده مردم استان قم با هدف بررسی موانع افتتاح پروژه نمایشگاه در این جلسه گفت: وزراء، قول های مساعدی را در رفع مشکلات و مسائل استان داده‌اند، وی مطرح کرد خوشبختانه در استان قم با مشکل کمبود زمین مواجه نیستیم و در این مورد نیز راهکاری لازم اندیشیده شده است.

به گفته او: مسئولان وظیفه پشتیبانی و حمایت از بخش خصوصی را دارند و باید از نمایشگاه بین المللی قم و دیگر طرح های اقتصادی به خوبی حمایت کنند، اگر تحریم‌ها رفع نشود باید آن را خنثی کنیم و صادرات غیرنفتی را در اولویت قرار دهیم.

وی بیان کرد: قم ششمین جایگاه را در کشور در زمینه کشاورزی دارد و یکی از نقاط مثبت در کشاورزی رویکرد تولیدات گلخانه ای است و از نظر مصرف آب نیز با شرایط سازگار است و در این بخش نیز می‌توانیم به پبشرفت های خوبی دست یابیم.

وی در پایان گفت: ظرفیتهای مطلوبی در قم وجود دارد و باید به همه ظرفیت های اقتصادی توجه ویژه ای داشته باشیم تا در تولید و صادرات موفق شویم در این بین نمایشگاه دائمی نیز یکی از ویژه‌ترین این ظرفیتها است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهخدماتخبرتماس