غلامحسین شافعی در دیدار با اعضای اتاق قم


رئیس اتاق بازرگانی استان قم: دلالی زمین در شرکتهای صنعتی مانع تولید است.

نشست وبیناری هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی قم با ریاست محترم اتاق بازرگانی ایران روز دوشنبه مورخ 4 بهمن ماه تشکیل گردید

به گزارش روابط عمومی در این وبینار ابتدا رئیس اتاق بازرگانی قم اظهار داشت: بیش از ۹۰۰ کارت بازرگانی فعال در اتاق بازرگانی قم صادر شده است وی ابراز امیدواری کرد با برنامه ریزیهای انجام شده در زمینه ارائه خدمات مختلف به صادرکنندگان شاهد افزایش آمار بازرگانان و تجار در استان قم باشیم
وی بیان کرد: خوشبختانه استان قم، قطب صادرات محور در محصولات مختلف تولیدی همچون محصولات فولادی، پتروشیمی و مواد اولیه بسیاری از کارخانه ها در حال حاضر می باشد که امکان صادرات به کشورهای بازار هدف همچون عراق و افغانستان وآسیای میانه و کشورهای اروپایی و عربی را فراهم آورده است اما متاسفانه شرایط سخت پیش رو برای تولید کنندگان وجود دارد زیرا در راستای تامین مواد اولیه و ورود ماشین آلات و تجهیزات دچار مشکلات عدیده ای از جمله تهیه ارز مورد نیاز حتی به نرخ نیمایی که متاسفانه نرخ بالایی است روبرو هستند همچنین محدودیت های بسیار زیادی برای صادر کنندگان نیز به وجود آمده که حتی صادر کننده قادر به ورود ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه با ارز حاصل از صادرات محصولات خود به کشور نیست.
ابوالفضل خاکی عنوان کرد: متاسفانه با دلالی زمین در شهرک ها مواجه هستیم که این مساله باعث شده زمین به اندازه کافی در اختیار مردم قرار نگیرد که دلالان، زمین را با نرخ پایین خریداری کرده و در بازار آزاد با نرخ بالاتر از تصور به فروش می رسانند. این امر در ماه های اخیر شدت پیدا کرده است و حتی مسوولان امر، قادر به جلوگیری از این سودجوی نیستند که بزرگترین مانع برای صنعتگر به شمار می آید همچنین در تامین برق با مشکلات جدی روبه رو هستیم که در بسیاری از شهرکها حتی تامین برق مورد نیاز صورت نمی گیرد که در این راستا نیاز به عملیاتی شدن وعده های مسوولین به دور از شعار برای حصول نتیجه بهتر هستیم.
به گفته او در شرایط فعلی و با توجه به ممنوعیت ورود کالاهای خارجی به کشور از محصولات داخلی استقبال بسیاری شده و در شرایط مطلوب صادرات قرار داریم اما متاسفانه به دلیل کمبود امکانات و وجود مشکلاتی همچون زمین که شرکت شهرک های صنعتی در اختیار فعالان اقتصادی برای سرمایه گزاری قرار نمیدهد و عدم تامین برق واحدهای تولیدی تازه تاسیس مواجه هستیم.
وی تصریح کرد با توجه به واحدهای مختلف تولیدی در شهرک های صنعتی استان وجود زیرساخت‌های لازم برای ادامه دادن طرح‌های توسعه ای در این کارخانه‌ها دغدغه اصلی مالکان این مجموعه های تولیدی است.

خاکی در حضور فعالان اقتصادی و رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: پیش‌بینی طرح توسعه شهرکهای صنعتی در اکثر استانها تا به امروز وجود نداشته و امیدواریم مسئولان استانی در این باره چاره‌ای بی اندیشند و عدم تخصیص زمین مناسب در استان قم برای مجموعه های تولیدی و طرح‌های توسعه آنها از جدی ترین موانع بر سر راه واحدهای بزرگ مقیاس استان است.

 

غلامحسین شافعی در دیدار با اعضای اتاق قم
اتاق ایران، تغییر شیوه ایفای تعهد ارزی صادرات فرش را پیگیری می‌کند
رئیس اتاق ایران در نشست با اعضای هیات نمایندگان اتاق قم با اشاره به روند صادارت فرش گفت: نمی‌توان برای فرش مانند کالاهای دیگر مهلت رفع تعهد ارزی تعیین کرد.
رئیس اتاق ایران روند صادرات فرش را پس از اجرای پیمان‌سپاری ارزی غیرقابل دفاع خواند و با توجه به حضور رقبای جدی در بازارهای هدف صادرات فرش، خواستار اتخاذ سیاستی تسهیل‌گرانه در این بخش شد
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در راستای برگزاری سلسله نشست‌هایی که با اعضای هیات نمایندگان اتاق‌های مختلف دارد با اعضای هیات نمایندگان اتاق قم به صورت آنلاین دیدار کرد. در این نشست که مظفرعلیخانی، معاون استان‌ها و تشکل‌های اتاق ایران نیز حضور داشت، ضمن تشریح مجموعه اقداماتی که از سوی اتاق قم صورت گرفته به چالش‌های صادرات فرش نیز اشاره شد.
در ادامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران به موقعیت استراتژیک استان قم از نظر جغرافیایی به عنوان مرکز توزیع مسیرها به جنوب، شرق و غرب و از نظر فرهنگی به عنوان پایگاه حضور طلاب اشاره کرد و گفت: این استان در مسیر توسعه مناسب قرار داردو و خوشبختانه قدم‌های موثر و مستمری در این رابطه برداشته است.
او روند فعالیت‌های اتاق قم و تمرکز آن بر نیازهای بخش خصوصی را بسیار مناسب ارزیابی کرد و افزود: این استان با چنین موقعیتی به ابزار و امکانات خاصی نیاز دارد که خوشبختانه در حال پیگیری است. تنوع در انواع تولیدات استان قم، نکته‌ دیگری است باید از آن به عنوان یک مزیت مهم در استان یاد کرد.
رئیس اتاق ایران با نگاهی به وضعیت صادرات فرش ایران گفت: فرش ایران اعتباری برای این کشور است که رد وقاع می‌توان صادرات آن را صادرات فرهنگ ایرانی تلقی کرد؛ اما با کمال تاسف امروز به وضع بدی در این حوزه گرفتار شدیم. در کنار رقبای قدر، شرایط داخلی نیز روند صادرات را مختل کرده است.
بر اساس اظهارات رئیس اتاق ایران تعیین مهلت برای ایفای تعهد ارزی صادرات فرش موضوعی غیرمنطقی است چون فروش فرش شاید حتی تا یک سال هم به طول بیانجامد، بنابراین ایفای تعهد ارزی فرش قابل مقایسه با کالاهای فسادپذیر نیست.
او از پیگیری این موضوع از سوی اتاق ایران خبر داد و افزود: امروز که شاهد اندک گشایش‌هایی درباره پیمان‌سپاری هستیم، حتی دولت هم متوجه بهبود روند صادرات شده است.
شافعی به صادرات ایران به روسیه اشاره کرد و از آماده نبودن زیرساخت‌های مرزی، گمرکی و حمل‌ونقل سخن گفت. به باور او اگر همین امروز هم امکان توسعه صادرات به روسیه مهیا شود، امکان رساندن کالا و خدمات به این منطقه را نداریم. پس باید قبل از هر چیز زیرساخت‌های خود را احیا کنیم.
در این بین مجهز شدن به رو‌ش‌های جدید مرزی و گمرکی از جمله انتظاراتی است که از سوی رئیس اتاق ایران مورد تاکید قرار گرفت.
او همچنین به موضوع انتقال مرکز ملی فرش اشاره کرد و گفت: این موضوع از سوی اتاق‌های دیگر نیز مطرح شده و در حال پیگیری آن هستیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    خانهخدماتخبرتماس