اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی استان قم

اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره تخصیص ارز صادر شد

بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد:
تخصیص یا تمدید ثبت سفارش ارز نیمایی و ارز اشخاص از محل صادرات دیگران بر اساس ضوابط جاری و اخذ نظر دستگاه از سازمان مجوز دهنده و به شرط وجود منابع به صورت کاملاً سیستمی در سقف منابع ارزی اعلامی به وزارتخانه‌های متنوع صورت می‌گیرد؛ بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان تاریخ مشخصی برای تخصیص یا تمدید ثبت سفارش اعلام کرد.

 تاکید می‌گردد چنانچه بازرگان بخواهد تخصیص ثبت سفارش در اولویت قرار گیرد، اخذ نظر دستگاه از سازمان مجوز دهنده الزامی می‌باشد. در غیر این صورت می‌بایست در صف تخصیص ارز بماند تا سهمیه ارزی به دفتر وزارتخانه مربوطه تعلق گیرد.

بابت تسریع در فرایند تخصیص ارز، این امکان برای وزارتخانه‌های متولی در بستر سامانه جامع تجارت فراهم شده تا از طریق فیلد نظر دستگاه نسبت به اعلام اولویت سیستمی برای ثبت سفارش‌های مورد نظر اقدام نمایند.

 امکان تسریع در تخصیص وجود ندارد. جهت تسریع در فرایند تخصیص فقط و فقط از وزارتخانه مربوطه پیگیری نمایید.

در خصوص موارد مربوط به ارز اشخاص از محل صادرات دیگران به اطلاع می‌رساند تایید ثبت سفارش‌های ایجاد شده تاریخ مشخص و از قبل تعیین شده‌ای ندارد؛ بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان تاریخ مشخصی برای تخصیص یا تمدید ثبت سفارش اعلام کرد در خصوص موارد مربوط به ارز اشخاص از محل صادرات خود به اطلاع می‌رساند ۱ تا ۱۵ روز پس از ایجاد ثبت سفارش تایید می‌گردد‌. برای موارد مربوط به تعرفه‌های (CKD، قطعات خودرو) پیرو اطلاعیه مورخ ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ مبنی بر تامین ارز تعرفه‌های CKD خودرو و موتورسیکلت (فصل ۹۸ و قسمتی از فصل ۸۷) به صورت مستقیم از منابع یوان بانک مرکزی، خواهشمند است نسبت به ایجاد درخواست تخصیص ارز به شرح ذیل اقدام نمایید.

 محل تامین ارز در اطلاعات ثبت سفارش خرید ارز از سیستم بانکی محل تامین ارز درخواست تخصیص ارز بانک مرکزی نرخ ارز آزاد ارز یوان کد کارگزار ارز یوان (ITFMCHBJ ،CNYNRA) کد کارگزار با ارز یوان نیازمند اخذ نظر دستگاه کد بخشنامه ۱۴۰۱۱۲۱۴ نرخ مرکز مبادله ارز ایران زمان تخصیص ثبت سفارش مشخص نمی‌باشد.

تخصیص زمان ثبت سفارش‌های مربوط به کشنده نامشخص می‌باشد. تخصیص زمان ثبت سفارش‌های مربوط به مناطق آزاد نامشخص می‌باشد. در خصوص تایید کارمزد به اطلاع می‌رساند پس از تخصیص اصل فیش، چند روز بعد کارمزد آن نیز تایید خواهد شد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به شعبه یا ستاد ارزی بانک عامل تماس حاصل شود.

همچنین به اطلاع می‌رساند برای درخواست‌های گروه کالایی ۱ و ۲۱
خود و یا به وزارتخانه مربوطه مراجعه فرمایید وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی، پس از اعلام اولویت سیستمی وزارتخانه مربوطه در چارچوب منابع در دسترس بانک مرکزی در اسرع وقت (یک تا ۱۰ روز ) تایید خواهد شد. جهت تخصیص ارز یا تمدید ثبت سفارش گروه کالایی ۱ و ۲۱، اخذ نظر دستگاه از وزارتخانه‌های متولی (فیلد نظر دستگاه) نسبت به اعلام اولویت سیستمی برای تایید ثبت سفارش مورد نظر الزامی می‌باشد.

در خصوص تایید کارمزد گروه کالایی ۱ و ۲۱ به اطلاع می‌رساند پس از تخصیص اصل فیش و رعایت موارد مربوط به ایجاد فیش کارمزد، چند روز بعد کارمزد آن نیز تایید خواهد شد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر به شعبه یا ستاد ارزی بانک عامل و یا وزارت صمت مراجعه فرمایید تا از طریق مراجع مربوطه مکاتبه و پیگیری گردد./خبرگزاری مهر

آخرین اخبار
اطلاعیه ها
منتخب تصاویر
منتخب فیلم ها