شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان قم

موانع، تولیدکنندگان را از صادرات فراری داده است/مدیران استان برای قطعی برق تابستانه صنایع تدبیر کنند

رئیس اتاق بازرگانی قم گفت: مشکلات مالیاتی در استان قم و همچنین استان‌های دیگر کشور دست و پای تولید کنندگان را بسته است به گونه‌ای که تولید کنندگان باور دارند دولت قوانینی را اتخاذ کرده است تا بخش خصوصی علاوه بر بروکراسی و مشکلات تسهیلات بانکی با موضوع اصلی مالیات دست و پنجه نرم کند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قم، محمد ایرانی روز چهارشنبه در شصت و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که با حضور استاندار قم در سالن امام جواد(ع) استانداری برگزار شد، با اشاره به مشکلات مرتبط با فعالان اقتصادی استان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که پیش روی تولیدکنندگان استان است، قطعی برق در فصل گرم سال بوده که امیدواریم تدبیر درستی در این خصوص صورت گیرد و هزینه‌های سنگینی بر تولید و صنعت استان تحمیل نشود.
رئیس اتاق بازرگانی قم بیان کرد: با شروع فصل گرم سال و ناترازی تولید و مصرف برق، نگرانی واحدها از خسارات ناشی از قطعی است که مهمترین تاثیر این مساله بر قیمت تمام شده کالا خواهد بود.
وی همچنین با بیان اینکه یکی از بحث‌هایی که در قم بیشتر از استان‌های دیگر درگیر آن هستیم، تخصیص ارز است گفت: از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته تا به حال، در واحدهای خُرد استان تقریبا هیچ تخصیص ارزی نداشته‌ایم.
ایرانی با ذکر این نکته که در واحدهای کلان و نیازمند ارزهای بالای یک میلیون دلار نیز این وضعیت را شاهد هستیم گفت: بانک مرکزی بعضا برای واحدهایی که از محل صادرات‌شان تامین ارز کرده‌اند نیز کارسازی انجام نداده است.
رئیس اتاق بازرگانی قم، تداوم این روند را منجربه افزایش شدید قیمت نهاده‌های تولید دانست و گفت: دوره گردش مالی و مدت زمانی که منابع بانکی برای واردات کالا در اختیار واحدهای اقتصادی استان قرار می‌گیرد، از سه ماه به ۹ ماه افزایش یافته است.
ایرانی با بیان این مطلب که حضور نماینده بانک مرکزی در استان ضروری است بیان کرد: نماینده بانک مرکزی حداقل باید برای واحدهای کوچک استان که فقط به ۵۰ هزار دلار تا ۱۰۰ هزار دلار ارز نیاز دارند، پاسخ‌گو باشد.
وی با اشاره به مشکلات و مسائل مالیاتی، خواستار حل مشکلات مالیاتی واحدهای صنعتی در استان شد و افزود: مشکلات مالیاتی در استان قم و همچنین استان‌های دیگر کشور دست و پای تولید کنندگان را بسته است به گونه‌ای که تولید کنندگان باور دارند دولت قوانینی را ایجاد کرده است تا بخش خصوصی علاوه بر بروکراسی و مشکلات تسهیلات بانکی با موضوع اصلی مالیات دست و پنجه نرم کند.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: مواد اولیه‌های وارداتی که تبدیل به کالای نهایی می‌شوند و ارزش افزوده ایجاد می‌کنند را نباید مشمول مالیات کرد چرا که این موضوع به راحتی ما را از گردونه رقابت جهانی حذف می‌کند و امروز تولید کنندگان درگیر مسائل و چالش‌های این چنینی هستند که به راحتی توسط تصمیمات اجرایی و مدیریتی مدیران در استان‌ها با پیگیری از مقامات بالادستی حل و فصل می‌شود.
ایرانی خاطرنشان کرد: چند شورا برای رفع موانع تولید در کشور ایجاد شده در صورتی که چه کسی مانع برای تولید ایجاد می کند جز مدیران؛ رهبری بارها تاکید کرده اند که موانع تولید را بردارید، اما همچنان شاهدیم این موانع موجب کاهش صادرات شده است.
وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد گرانول EVA کشور در قم تولید می‌شود، کاهش صادرات این محصول از استان را مورد توجه قرار داد و گفت: برخوردهای مدیران موجب شده دست و پای تولیدکننده بسته و از تولید و صادرات فراری شوند.
انتهای پیام/

آخرین اخبار
منتخب تصاویر
منتخب فیلم ها